מהו אתר אינטרנט?

אין שום ספק כל חברה ובעל עסק צריכים אתר אינטרנט. כי היום הלקוחות של כולנו נמצאים רוב הזמן באינטרנט. אם זה במחשב ואם זה בטלפון הנייד או הטאבלט שלהם. ואם אנחנו רוצים שיוכלו להגיע אלינו דרך הרשת חייבים שתהיה לנו נוכחות אינטרנטית. אם זאת, היום מאוד קשה להגדיר מהו אתר אינטרנט. והדרך הקלה ביותר היא קודם כל לפלח אתרים לסוגים שונים. אגב חלקם הם עונים על יותר מקטגוריה אחת.

  • אתר תדמיתי
  • חנות אינטרנטית
  • אתרים של חברות תקשורת ועיתונות
  • פורטלים ומנועי חיפוש
  • אתרים אפליקציות אינטרנטיות בעלי אפשרויות מצוונות
  • רשתות חברתיות
  • דפי נחיתה (מה שפעם נקרא בטעות מיניסייט)

קיימים עוד סוגים אבל הם פחות רלוונטיים היום.
בנוסף אני גם מתייחס לאתרים בעלי מערכת ניהול תוכן. כי אין היום, לטעמי, זכות קיום לאתרים שאין בהן מערכת ניהול תוכן. האתר המודרני חייב לאפשר לבעליו אפשרות של ניהול התוכן בלי הצורך להיות תלוי במתכנת או במי שבנה את האתר.

במאמר זה נתייחס רק לסוג הראשון של האתרים - האתרים התדמיתיים. זאת מהסיבה שרוב החברות והעסקים צריכים אתר תדמיתי וזה מספיק לצרכים שלהם.

מהו אתר תדמיתי?

אתר תדמיתי הוא הדרישת מינימום של כל חברה כיום. בלי זה אין לה נוכחות אינטרנטית ולקוחות הפוטנציאליים של אותה חברה לא יכולים לחוות את מה שהיא יודעת לעשות ומה הערכים בהם היא דוגלת. כמו כן זה המקום בו החברה או העסק יכולים לספר על עצמם בהרחבה ולהציג המלצות או תיקי עבודות. אתר אינטרנט תדמיתי מהווה כרטיס ביקור אינטרנטי מורחב.

בנוסף על האתר הזה להיות מותאם למנועי חיפוש, כי זה מה שיכול להוביל לקוחות פונטציאליים לאתר שלנו ובסופו של דבר אלינו.

העיצוב של האתר

בשונה ממה שחושבים המעצב הגרפי הוא חובה בכל אתר אינטרנט או אפליקציה. אתר יכול לפעול מבחינה טכנית, אך הוא לא יראה נכון ולא יעביר את המסרים של הלקוח בצורה מהימנה.

מתכנתים טובים בלתכנת ולבנות את האתר. אך הם לא מבינים בעיצוב ולרוב הגישה שלהם היא כזו שהעיקר שהכל יעבוד. איך האתר נראה לא ממש מטריד אותם. ומבחינתם לפחות הם צודקים. זה בדיוק הסיבה בה המעצב צריך להכניס למשוואה ורצוי כמה יותר מוקדם. המעצב הגרפי הוא זה שיגרום לאתר להיראות טוב ולהעביר את המסרים והערכים של החברה לצופים בו. האתר הוא בעצם חלק מהמיתוג של הלקוח ולכן חייב להתכתב איתו ולהעביר את אותם המסרים, עם אותם הצבעים והאלמנטים. (על המיתוג אפשר לקרוא כאן). בחלק מהמקרים הלקוח יצור קשר עם המעצב הגרפי והוא יביא איתו את המתכנת. בחלק אחר, המתכנת יביא איתו את המעצב הגרפי.

כך או כך אסור להזניח את העיצוב של האתר, כי לבנות אתר באלפי שקלים שלא יראה טוב ולא יעביר נכונה את המסרים של הלקוח זה פשוט בזבוז כסף.

אז מה עדיף? אתר המבוסס תבנית או אתר המעוצב בהתאמה אישית לצורכי הלקוח?

כמו תמיד התשובה היא: "זה תלוי". זה תלוי במטרות האתר, בלוחות הזמנים שיש לנו לטובת העיצוב וההקמה, בתקציב ובעיקר במה שהלקוח צריך / רוצה שהאתר יכלול.

לכל שיטה יש את היתרונות שלה ואת החסרונות שלה. אנחנו נמנה אותם עכשיו.

אתר המבוסס תבנית - יתרונות

עיצוב מותאם אישית עד רמה מסויימת - בניגוד למה שחושבים, תבניות הפרימיום הקיימות היום ברשת, הן מאפשרות למעצב הגרפי לעבוד על העיצוב ועל ההתאמה של האתר לצבעים של הלקוח, לשלב את האלמנטים שלו, תמונות והמסרים של הלקוח בצורה מאוד טובה. כמו כן ניתן לבחור תבנית שתיתן מענה מלא לצרכים של הלקוח והרצונות שלו גם מבחינת העיצוב, צורתו ומיקומו של התפריט הראשי, תפריטי משנה ועוד. כל זאת על ידי המעצב ועם מינימום עזרה של המתכנת. כמובן שבמקומות מסויימים ניתן להשתמש בעזרה של מתכנת בשביל לסדר דברים מסויימים שלא ניתנים לעריכה על ידי המעצב או לא נראים כמו שהמעצב היה רוצה או פשוט לא עובדים בצורה נכונה בתבנית שנבחרה.

מהירות ההקמה - התבנית היא בעצם כמו אתר קיים שאנחנו מתאימים אותו לצרכים שלנו. אז בעצם יותר קל ומהר להתאים אתר לצרכים שלנו מאשר לפתח אתר שלם מאפס.

פחות באגים - לרוב באתר המבוסס על תבנית יתגלו הרבה פחות שגיאות או בעיות. התבנית ברוב המקרים עברה כבר עדכונים וחלק ניכר מהבאגים שנתגלו בה תוקנו עם הזמן.

נוחות השימוש - תבניות הפרימיום של היום כוללות בתוכן מערכות לניהול תוכן קלות ופשוטות לתפעול על ידי הלקוח.

המשך הקמה ותוספות - קיימים המון תוספים (plugins) שיכולים לאפשר הפעלה של פעולות או של אופציות נוספות באתר. כך שאפשר להכניס לאתר פונקציות נוספות בקלות יחסית ובעלות נמוכה.

עלות מוקטנת - בגלל ששעות התכנות הן מינימליות אז המחיר של אתר כזה הוא משמעותית זול יותר.

אתר המבוסס תבנית - חסרונות

התאמה אישית - חשוב ביותר לדעת מראש מה רוצים שהאתר יכלול. זה דורש לקבל את כל ההחלטות לפני שבוחרים את התבנית עצמה. חשוב לקחת גם את איש המקצוע הנכון והמנוסה שיידע לבחור את התבנית המתאימה שתענה על כל הצרכים של הלקוח.

קושי בשינויים ופיתוח נוסף - כל תוספת ושינוי בתבנית עצמה (לא בתוכן) מצריך פיתוח נוסף של המתכנת. זה תהליך יקר ומאוד בעייתי, כי המתכנת צריך להבין איך התבנית שנבחרה עובדת ואיך עורכים או משנים אותה. דבר זה יכול להביא לעלויות נוספות גבוהות. חלק מהדברים ניתן לפתור ע"י תוספים בתשלום.

תאימות בין התוספים לתבנית - בגלל שלפעמים נדרשים תוספים שונים בשביל התפקוד והנראות הרצויה של האתר. חלק מהתוספים לא עובדים בצורה תקינה ואף מתנגשים עם הקבצים של התבנית עצמה ו/או עם חלק מהתוספים האחרים המותקנים באתר. גם כאן מאוד חשוב לבחור את האיש מקצוע שיהיה מנוסה ויידע ממה להיזהר ולהזהיר את הלקוח.

עדכונים תקופתיים - בגלל שהמערכת של הוורדפרס היא מערכת שכל הזמן מתפתחת, יוצאים עדכונים תקופתיים הכוללים בחלקם שיפורי אבטחה, אופציות חדשות ושיפורי תפעול ותאימות. דבר זה נכון גם לחומרים שעושים בהם שימוש באתרי ה-WordPress כמו מערכת ה-WordPress עצמה, התוספים השונים וגם התבנית עצמה. כל עדכון יכול ליצור בעיות ולגרום לאתר לקרוס או לאבד חלק מהפעולות אותם הוא נדרש לבצע בצורה תקינה. מה שעושים הוא שעושים גיבוי לפני שמבצעים את העדכונים ורק אז עושים אותם. אם יש בעיות מנסים להבין איפה הבעיה נוצרה ופותרים אותה נקודתית. כך שזה נושא שכדאי להתייחס אליו כשבוחרים את המקצוען שיקים את האתר ויתחזק אותו, אך הוא לא אמור להוות את הנתון העיקרי שעליו מסתמכים בהחלטה של בחירת סוג האתר.

אתר בהתאמה אישית - יתרונות

שליטה מלאה בידי המעצב - בגלל שאין מגבלה של תבנית המעצב יכול לעשות משהו מאוד ייחודי וחדשני. כל בקשה של הלקוח יכולה להיענות.

נוחות עבודה למתכנת - בזכות כך שהמתכנת בונה הכל מההתחלה יש לו את האפשרות לתכנת הכל כמו שנח לו. דבר שיעזור מאוד במידה ונרצה לערוך ולשנות דברים בשלב אחר, כי הוא יודע איך הכל בנוי.

הוספת תכונות ופיתוח נוסף בהמשך - מאותה הסיבה שהמתכנת בונה הכל כמו שנח לו, הוא יכול להמשיך ולפתח את האתר ולהכניס לתוכו אופציות נוספות בצורה יחסית פשוטה (בשבילו). לנו זה חשוב כי זה יהיה זול יותר ובטוח אפשרי. באתרים מבוססי תבנית חלק מהדברים פשוט לא יתאפשרו ואם כן זה יהיה יקר יותר.

מהירות הטעינה - זה לא חד משמעי, אך ברוב המקרים אתר אינטרנט שנבנה על ידי מתכנת ולא מערב מערכת ניהול תוכן מורכבת של התבנית, יהיה מהיר יותר ויטען תוך זמן קצת יותר. אם זאת, מהירות הטעינה גם קשורה בכמות התמונות ובמשקל שלהן בכל דף באתר. ויש גם תוספים (plugins) שעוזרים בקיצור זמני הטעינה באתרים מבוססי תבנית.

אתר בהתאמה אישית - חסרונות

מחיר - בגלל הצורך בעיצוב, בבנייה והקמה מאפס העלות היא גבוהה יחסית.

זמן ההקמה - בדיוק כמו בסעיף הקודם. יש הרבה יותר עבודה שצריכה להתבצע על ידי כל אחד מאנשי המקצוע המעורבים, לכן זה לוקח יותר זמן.

לסיכום

חשוב להתייעץ עם איש מקצוע לפני שנכנסים לתהליך ארוך וחשוב כמו הקמת אתר אינטרנט.
חשוב מראש להחליט מה האתר יכלול, מה הפונקציונליות שרוצים שתהיה בו, עד כמה דחוף לכם שהאתר יעלה לאויר וכמובן מה התקציב שלכם לטובת העניין?

ברגע שהלקוח יודע את התשובות לשאלות האלה, הוא יכול לקבל החלטה מושכלת לגבי השיטה המתאימה לו.

אנחנו זמינים תמיד להתייעצות בכל שאלה בנושא בטלפון 050-9218823 או צרו קשר כאן. נשמח לענות על כל שאלה שלכם ולהציע לכם את השירותים שלנו בעיצוב והקמת אתר אינטרנט ולא משנה איך שתבחרו לבנות אותו (תבנית או עיצוב בהתאמה אישית).

TOP